Reklam
Reklam

Siyaset

Şanlıurfa siyaset haberleri - Ajans Balıklıgöl

Şanlıurfa siyaset - Urfa siyaset haberleri - Şanlıurfa siyasetinde yaşanan son gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Şanlıurfa siyaset haberleri


Şanlıurfa’da siyaset haberleri, toplumun ilgisini çeken alanlardan biridir. Bir ülkenin, bölgenin, şehrin hattan bir ilçenin bile geleceğine yön verdiği için siyaset hemen her kesimden insanların ilgi duyduğu bir kulvardır. 

Belli bir toplumda çatışma halinde olan düşüncelerin uzlaştırılması faaliyeti olan siyasette, uzlaştırma faaliyeti yönetim erkinin elde bulunmasıyla gerçekleşir. Gündelik hayatımıza yön veren kararlar, siyasetçilerin iki dudağının arasına sıkışmış durumda. 
 

Urfa siyaset


Şanlıurfa siyaseti son yıllarda renkli geçiyor diyebiliriz. Bazı siyasi partilerin kemikleşmiş oy oranları olsa da, bir o kadar da kararsız bir kesim bulunuyor kentte. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalara göre kentte ortalama yüzde 30’luk bir kesim sağ merkezli partilere meyil gösterirken, yine yüzde 30’luk bir kesim ise sol odaklı partilere oy veriyor. Araştırma sonucu geriye kalan kesimlerin bir kısmının diğer partilere yöneldiğini ancak büyük oranda kararsız bir kesim olduğunu ortaya koydu.
 

Urfa milletvekili sayısı


Son dönemlerde seçim sonuçlarına göre, kentteki milletvekili sayısı paylaşımı daha çok iki parti arasında gerçekleşirken, Şanlıurfalılar, 2018 yılında gerçekleşen seçimlerde dört farklı partiden milletvekili meclise gönderdi. Son seçimlerle birlikte kentin milletvekili sayısı 12’den 14’e yükseldi.

13 ilçesi bulunan Şanlıurfa’da, büyükşehir belediyesiyle birlikte 14 belediye başkanı bulunuyor.

Şanlıurfa ve bölgenin siyaset haberlerini Ajans Balıklıgöl’den takip edebilirsiniz.